O mne

Varenie je môj život. Varím zdravé jedlá ale aj tie menej zdravé :), varím z čerstvých surovín, ale niekedy aj čo chladnička dá :). A o tom bude aj tento blog. Nájdete tu recepty na rôzne jedlá, nápoje, koláčiky, zákusky. Postrehy z reštaurácií, fastfoodou, cukrární ktoré občas navštívim. Rady kde sa dá čo kúpiť a kde radšej niektoré veci nekupovať. Vitajte na mojom blogu Everyday Kitchen by Milan.

piatok 30. októbra 2015

Špaldové perníčky s marhuľovým džemom a polevou z mliečnej čokolády



 Tento týždeň mal Oliverko narodeniny a tak sme vymýšľali niečo sladké pre jeho kamošov do škôlky. Minulý rok sme piekli muffiny a teraz perníčky zo špaldovej múky.

Suroviny:
200 g hladkej múky
200 g špaldovej hladkej múky
120 g medu
60 g masla
160 g práškového cukru
2 vajcia
1 lyžička škorice
1 lyžička sódy bikarbóny

Z múky, zmäknutého masla, medu, cukru, vajec a ostatných prísad spracujeme hladké cesto. Cesto dáme do mikroténového vrecka a vložíme na 30 min. do mrazničky. Pripravené cesto rozvaľkáme na hrúbku cca. 5 mm. Vykrajujeme tvary a ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 190 °C  asi 15 min, záleží kto má akú rúru.
 

 Upečené perníčky necháme vychladnúť a vychladnuté zlepujeme lekvárom /slivkovým, marhuľovým, jahodovým.../
Pripravíme si čokoládovú polevu.
 

Nad parou si rozpustíme 200 g mliečnej čokolády a 100 ml sladkej smotany. V hotovej  poleve máčame perníčky a zdobíme podľa vlastnej fantázie.

Dobrú chuť.
 

sobota 24. októbra 2015

Kuracie prsia na prírodno s opekanými zemiakmi


 Tak a pridávam aj nejaké detské jedlo ktoré som robil pre nášho syna.

Kuracie prsia si nakrájame na mini rezne - kúsky a osolíme. Na olivovom oleji alebo prepustenom masle si opražíme do zlatista nakrájanú cibuľu pridáme kuracie kúsky, drvenú rascu, trocha korenia. Všetko opražíme, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Medzi tým si pripravíme trocha zápražky - v hrnčeku si na sucho opražíme 1 až 2 lyžice hladkej múky, do opraženej múky pridáme maslo, rozmiešame, dáme z varnej dosky dolu, zalejeme STUDENOU vodou a dobre rozmiešame. Podľa potreby kuracie kúsky zahustíme zápražkou, dochutíme soľou.
Zemiaky si očistíme, nakrájame, uvaríme a pred podávaním opečieme na olivovom oleji alebo prepustenom masle. Dochutíme soľou.
Môžeme podávať s ovocným kompótom. Náš malý gurmán k tomu jedol cherry paradajky - kompót nemusí :)
Dobrú chuť.
 

Bravčová panenka s fazuľovými strukami a batatovým pyré



Bravčovú panenku umyjeme, osušíme, odblaníme, osolíme, okoreníme, pridáme tymian, rozmarín a naložíme do olivového oleja. (je lepšie naložiť si mäso deň dopredu).
Na krustu rozmixujeme petržlenovú vňať a citrónovú kôru, pridáme soľ, korenie, toastový chlieb a znova rozmixujeme. Na záver pridáme pár kvapiek olivového oleja.
Mäso prudko opečieme na panvici z obidvoch strán, potrieme dijonskou horčicou a na vrch rozložíme bylinkovú krustu, vložíme do rúry, pečieme pri teplote asi 180 °C 8-12 minút alebo použijeme vpichový teplomer na 54°C v strede panenky. Ja používam vpichový teplomer s ikea.

Zelené fazuľové struky oblanšírujeme cca 3 minúty a stužíme v ľadovej vode.
 

Očistíme si batáty a nakrájame. Ďalej si očistíme cibuľu nakrájame nadrobno. Do hrnca si dáme rozohriať olivový olej pridáme cibuľu opečieme do zlatista. Pridáme nakrájané batáty a zalejeme vodou. Dusíme do mäkka. Udusenú zmes prepasírujeme alebo rozmixujeme, pridáme trocha masla a smotany, dochutíme soľou. 

Pred podávaním si opražíme na panvici na drobno nakrájanú oravskú slaninu, pridáme blanšírované struky, opražíme a dochutíme soľou a korením.

Môžeme podávať. 
Nikdy by som nepovedal, že bravčová panenka, bataty a fazuľové struky so slaninkou môžu byť tak dobrá kombinácia. Odporúčam vyskúšať :)
Prajem dobrú chuť.
 

nedeľa 18. októbra 2015

Hríbovačka :)


 Po včerajšej prechádzke s rodinkou a menšiemu úlovku húb sme sa z manželkou rozhodli dnes ráno vyraziť na hríby. O ôsmej sme vyrazili. Príjemná prechádzka spojená s relaxom a zberom húb a ešte keď sa k tomu pridá radosť z nájdených húb - jednoducho pohoda :) Okolo jedenástej sme sa vrátili domov s úlovkom. Našli sme václavky ktoré sme ani všetky nezberali, ďalej jesenné májovky, bedle, suchohríby a smrekové hríby. Nejaké hríby som zaniesol mame a ostatné sme spracovali. Treba si nachystať hríby do vianočnej kapustnice :) Takže zoberte niekoho so sebou a hurááá na hríby!
 

sobota 17. októbra 2015

Nakladaný syr


  Sestra bude mať narodeniny a keďže má rada syry rozhodol som sa jej pripraviť darček - nakladaný syr.
Ak máte záujem, tak aj vy si môžete takýto syr doma pripraviť.


 Pripravíme si suroviny a uzatvárateľnú nádobu alebo pohár/IKEA/ na syr. Syr aký máte radi /encián, camembert, parenica, eidam, korbáčiky alebo nite udené, neúdené, feta, atď.../, ja som použil camembert, mini parenice, goudu z ktorej som si vykrojil srdiečka a hviezdičky pre estetiku :) Ďalšie suroviny - cibuľa, cesnak, sušené paradajky, soľ, olej rastlinný alebo olivový, koreniny / zmes na grilovaný syr a grilovacie korenie/, bylinky /bazalka, rozmarín, .../. Ja som použil iba bazalku.
 

Keď máme všetky suroviny pripravené môžeme ukladať suroviny do pohára. Camembert si prekrojíme na polovice. Do pohára si dáme trocha soli /ak máme slané syry tak soľ nemusíme ani používať/, koreninové zmesi, sušenú paradajku, lístok bazalky, plátok cibuľky, 2-3 plátky cesnaku, polovicu camembertu a zasa všetko nanovo. Okolo  camembertu som naukladal parenice a goudu. Ako si naukladáte syr je na Vašej fantázií. Všetko zalejeme olejom /samozrejme olivový je lepší:) / Na koniec som vložil jednu nakrájanú chilli papričku  /kľudne môžete pridať baranie rohy alebo feferóny/.
 

Poháre so syrom dáme do chladu alebo do chladničky. Mäkké syry ako camembert, feta nakladáme 1 až 2 týždne, tvrdšie syry 2 až 3 týždne. Počkať sa oplatí :)
Keďže som mal viac syrov tak som si naložil syr aj pre seba :)
Dobrú chuť.
  

nedeľa 4. októbra 2015

Karlovský gastrofestival





Dnes sme boli s manželkou a synom na Karlovskom gastrofestivale. Krásne počasie, krásna príroda, valašské frgále a všetko spojené s gastrofestivalom ... veľmi dobrá kombinácia. Nestihli sme všetko prejsť, keďže sme sa zastavovali na rôznych detských atrakciách, ale aj tak bolo super. Ochutnali sme niektoré špeciality /bramborák, kapustové strapačky s údeninou, frgál, macarons .../ a iné sme si kúpili domov. Makový frgál sme pri príchode kúpili Oliverkovi. Má veľmi rád mak a veľmi mu chutil. Chutil aj mne :) ... čo ostalo som dojedol :) Keď sme odchádzali, išli sme si kúpiť frgál ... bohužiaľ, už nám neostal :( Tu pridávam ešte foto z gastrofestivalu.




Makronky boli výborné :) mňaaam 




Ochutnal som marmelády s příběhem. Zaujímavé kombinácie marmelád napríklad - jahoda a kokos, malina a čierne korenie, čučoriedka a chilli. Veľmi chutné mňam mňam :)







Slinky mi tiekli pri každom stánku :)




Peceň chleba










sobota 3. októbra 2015

Marinované bravčové rebrá





Marinované bravčové rebrá

Suroviny:
domáce pomodoro /kečup/
dijonska horčica /plnotučná horčica/
olivový olej /rastlinný olej/
prelisovaný cesnak
 drvená rasca
čierne korenie mleté
paprika sladká mletá
soľ

Všetky suroviny si zmiešame v miske. Ak máte radi štipľavé, môžete pridať chilli. Niektoré suroviny sa dajú nahradiť, ale samozrejme keď použijete kvalitnejšie suroviny aj výsledok je lepší. Rebierka vložíme do marinády a marinujeme minimálne 24 hodín. Zase platí pravidlo - čím dlhšie marinujeme tým lepší je výsledok. Môžeme marinovať aj 5 dní.





Rebierka si môžete upiecť na grile alebo v rúre. Ja som si rebierka upiekol v rúre spolu so zemiakmi, cibuľkou a rascou. Do zemiakov si môžete pridať cesnak, rozmarín alebo tymián.




Podávame so zeleninou, alebo so zeleninovým šalátom.
Ku grilovaním rebierkam podávame chlieb a kyslé pochutiny /sterilizované uhorky, baranie rohy, feferóny, šalát z kyslej kapusty, horčicu, .../
Prajem Vám dobrú chuť.