O mne

Varenie je môj život. Varím zdravé jedlá ale aj tie menej zdravé :), varím z čerstvých surovín, ale niekedy aj čo chladnička dá :). A o tom bude aj tento blog. Nájdete tu recepty na rôzne jedlá, nápoje, koláčiky, zákusky. Postrehy z reštaurácií, fastfoodou, cukrární ktoré občas navštívim. Rady kde sa dá čo kúpiť a kde radšej niektoré veci nekupovať. Vitajte na mojom blogu Everyday Kitchen by Milan.

sobota 28. mája 2016

Sedliacke oškvarkové pagáče


Recept na oškvarkové pagáče pochádza od starých mám z kopaníc /okolie Myjavy/. Je to tradičný recept a sú naozaj výborné. Jedlo chudobných ktoré pri dobrom skladovaní vydržali 5 až 7 dní mäkké. Samozrejme ak sa nezjedli skôr :) 

Suroviny:
850 g polohrubá múka
5 menších zemiakov /uvarené, vychladnuté, na jemno nastrúhané/
 80 g bravčová masť
50 ml olej
200g kyslá smotana
1 vajce
40 g droždie
6 ČL soľ
1 PL kryštálový cukor
teplé mlieko podľa potreby
750 g oškvarky
hladká múka na posypanie

Zo všetkých surovín okrem oškvarkov si vypracujeme vláčne cesto. Necháme ho trocha podkysnúť a vyvaľkáme. Na cesto natrieme pomleté oškvarky a cesto prekladáme /keďže nemám foto ako sa prekladá cesto, postup nájdete hocikde na internete/. Cesto necháme kysnúť 15 minút a zasa prekladáme. Toto opakujeme 3 krát. Rúru si vyhrejeme na 200 °C. Na koniec cesto vyvaľkáme na hrúbku 2 cm a vykrajujeme pagáče. Pagáče ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrieme rozmiešaním vajcom a posypeme napríklad rascou, sezamom, atď. Necháme asi 10 minút kysnúť a pečieme cca 15 minút. Hotové pagáče sú veľmi dobré ako samostatné jedlo ale môžeme ich podávať ako príhohu k polievkam alebo mäsu.
Dobrú chuť.

2 komentáre: