O mne

Varenie je môj život. Varím zdravé jedlá ale aj tie menej zdravé :), varím z čerstvých surovín, ale niekedy aj čo chladnička dá :). A o tom bude aj tento blog. Nájdete tu recepty na rôzne jedlá, nápoje, koláčiky, zákusky. Postrehy z reštaurácií, fastfoodou, cukrární ktoré občas navštívim. Rady kde sa dá čo kúpiť a kde radšej niektoré veci nekupovať. Vitajte na mojom blogu Everyday Kitchen by Milan.

nedeľa 29. novembra 2015

Šľahačková torta ( Slovan kocka )


 Tento šľahačkový zákusok robievali moji rodičia väčšinou na Vianoce alebo na nejaký sviatok. Je to veľmi chutný zákusok zložený s orechového korpusu, mandľového krému, parížskej šľahačky a klasickej šľahačky. Pridávam originálny recept ktorý sme robievali do klasického plechu. Keďže ja som nepotreboval celý plech spravil som si tento zákusok z polovičnej dávky do tortovej formy s priemerom 23 cm. Pomocník pripravení, môžeme sa pustiť do práce :)
 

Suroviny na korpus:
5 vajec
300 g kryštálového cukru
10 lyžíc uvarenej čiernej kávy
200 g polohrubej múky
100 g mletých vlašských orechov
1/2 balíčka prášku do pečiva

Suroviny na mandľový krém:
600 ml mlieka
250 g masla
160 g práškového cukru
50 g nesolených olúpaných mandlí

Suroviny na parížsku šľahačku:
750 ml smotany 33%
300 g čokolády na varenie

Suroviny na šľahačku:
750 ml smotany 33%
300 g bielej čokolády / nemusí byť /
 
 Deň vopred si prevaríme smotanu s čokoládou na varenie tak aby sa nám čokoláda celkom rozpustila. Schladíme v studenom vodnom kúpeli, premiešavame tak aby sa nám nespravila šupka na smotane. Dáme do chladničky. Tak isto prevaríme samotnú smotanu /môžete pridať aj bielu čokoládu do smotany - ja nedávam/ a schladíme. Tak isto dáme do chladničky. Šľahačky máme v chladničke v takých nádobách v ktorých budeme šľahačku na druhý deň vymiešavať.

Korpus:

Uvaríme si silnú zrnkovú kávu. Z bielkov si vymiešame tuhý sneh. Žĺtky s cukrom a vanilkovým cukrom vymiešame. Do vymiešaných žĺtkov pridávame postupe kávu. Ďalej pridáme pomleté orechy a múku s práškom do pečiva. Nakoniec do cesta postupne /už iba ručne nie mixérom/ pridáme sneh z bielkov. Cesto vlejeme do papierom na pečenie vystlaný plech /do tortovej formy/ a pečieme pri 200 °C cca 25 minút.

Pripravíme si mandľový krém. Mandle si dáme do rúry na 130 °C na 3 až 5 minút mierne zapiecť. Z mlieka a mandľového pudingu si uvaríme hustý puding a dáme ho vychladnúť do studeného vodného kúpeľa. Puding pravidelne premiešavame. Maslo izbovej teploty si vymiešame s práškovým cukrom. Do vymiešamého masla postupne pridávame vychladnutý puding. Na koniec pridáme vychladnuté, nasekané mandle a premiešame. Krém rozotrieme na vychladnutý korpus.
 

Ďalej si vymiešame deň vopred pripravenú parížsku šľahačku a rozotrieme na mandľový krém. Opäť si vymiešame deň vopred prevarenú šľahačku bez prísad. Rozotrieme na parížsku šľahačku.
 

Na vrch zákusku si naznačíme ako ho budeme krájať. Ak ste si pripravili zákusok na plech naznačte si kocky a ozdobte lupienkami čokolády, lupienkami mandlí, ...
Zákusok dajte na noc vychladiť do chladničky.
Zákusok je náročnejší na prípravu ale výsledok stojí za to.
:)
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára